Přeskočit na obsah

Hukvaldský památník Leoše Janáčka

„Vždyť víte, že s celou duší lnu k těm našim chaloupkám, k těm lesům, ku všemu jak to leží a běží pod Hukvaldy!“

Více informací

Hukvaldy. Rodná obec, ze které Janáček odešel už jako jedenáctiletý, ale nikdy na ni nezapomněl.
Navštivte místa, kde trávil prázdniny a volný čas, kde sbíral inspiraci a skládal. Expozice v Janáčkově domě vás přenese do dobové atmosféry a ukáže, jak se okolí Hukvald zapsalo do jeho díla.

Virtuální prohlídka

Otevírací doba

Památník je otevřen denně kromě pondělí. V době od listopadu do března je památník přístupný po telefonické domluvě.

duben10 – 16:30 h
květen10 – 17 h
červen, červenec, srpen10 – 18 h
září10 – 17 h
říjen10 – 16:30 h

Vstupné

Dospělí 80 Kč
Děti, studenti, senioři, ZTP 50 Kč
Rodinné vstupné 180 Kč.

Držitelé Beskydy Card – sleva 20 %

Správce památníku

Mgr. David Jurečka
Hukvaldy 79
Tel.: +420 774 680 049
E-mail: Janackuv.pamatnik@gmail.com

Expozice

Historická část památníku

Salón, ložnice a kuchyně jako v dobách, kdy v domku pobýval Janáček… Přijdete na návštěvu k slavnému skladateli?

Naučná expozice Janáček a Hukvaldy

Zjistěte, co Janáčka pojilo k Hukvaldům a jak se tamní prostředí odrazilo v jeho díle. Prostřednictvím animací a dotykových obrazovek se seznamte s jeho přáteli, objevte mapy jeho sběratelské činnosti, pobavte se jeho vášní pro zapisování zvuků přírody. Zaposlouchejte se do Janáčkovy hudby – slyšíte v ní ozvěnu Lašska?

V expozici najdete fotografie, dopisy, nápěvky mluvy, notové zápisy, fejetony či návrhy scény a kostýmů k opeře Příhody Lišky Bystroušky. Přenesou vás do Janáčkovy doby jako jednotlivá zastavení v čase, která na rozdíl od hudby neplynou dál.
Za oknem památníku 21. století – uvnitř počátek století minulého. Cítíte to napětí?

Historie památníku

Tři měsíce po slavném provedení Její pastorkyně v pražském Národním divadle jmenovala obec Hukvaldy Leoše Janáčka svým čestným občanem. V poděkování obecnímu výboru se skladatel vyznává:

„Vždyť víte, že s celou duší lnu k těm našim chaloupkám, k těm lesům, ku všemu jak to leží a běží pod Hukvaldy!“

Nebyla to jen zdvořilostní slova, Janáček se pravidelně do Hukvald vracel a trávil v rodině Sládkových dny plné pohody o letních prázdninách, někdy zajížděl i o vánocích a na jaře.

Jeho bratr František tu roku 1905 koupil domek, který na Velké Straně (nyní Podoboří) postavil v roce 1790 Jiří Strnadel. Tři roky nato však zemřel a jeho žena Máša koncem roku 1921 prodala dům Leošovi a odstěhovala se k polským příbuzným.

Janáček byl na svůj „zemanský statek“ náležitě hrdý, i když stoletý dům mu občas dělal starosti – bylo třeba opravit střechu, vysušit sklepy. V lednu 1928 zavedl do domku elektřinu, o tři měsíce později se pustil do přístavby horní světnice, kterou chtěl mít do léta připravenu pro vzácnou návštěvu, paní Kamilu Stösslovou. S ní strávil počátkem srpna v hukvaldském domku poslední dny svého života.

Ve své poslední vůli odkázal Leoš Janáček domek s lesem, polem a zahradou obci Hukvaldy a k tomu přidal částku 20.000 Kč na údržbu. Doživotní právo na užívání měla skladatelova žena Zdenka, samostatnou světnici vyhradil sestře Josefě. Pro případ, že po jejich smrti nebude mít o bydlení v domku nikdo z rodiny zájem, Janáček určil, že má být světnička dána k dispozici neženatému učiteli nebo neprovdané učitelce s povinností dohlížet na dům, dva hlavní pokoje měly zůstat v nezměněném stavu. Zdenka Janáčková zpřístupnila domek veřejnosti 17. července 1933. Zpočátku býval otevřený jen při významných událostech nebo pro předem ohlášené návštěvy. V době války až do roku 1945 v něm bydlela rodina četnického strážmistra, od r. 1948 rodina učitele Petra Eliáše.

Roku 1962 převedla obec dům do vlastnictví nestátní organizace Český hudební fond v Praze. Fond nechal provést základní opravy a za spolupráce brněnských janáčkovských odborníků instaloval v horním pokoji expozici dokumentující Janáčkův vztah k rodnému kraji.

Roku 1994 předal Český hudební fond hukvaldský památník nám, tedy Nadaci Leoše Janáčka. Zajistili jsme opravu domku tak, aby se nejvíce přiblížil stavu, v jakém jej v r. 1928 Leoš Janáček opustil. Vznikla také multimediální expozice Janáček a Hukvaldy.

Dnes je památník přístupný vám všem, kdo se zajímáte o Janáčkův život a dílo. Přijďte ho navštívit!

Stáhněte si aplikaci „Hukvaldy po stopách Leoše Janáčka“

Klikněte ve svém chytrém telefonu na jeden z odkazů níže a stáhněte si naši aplikaci. Vydáte se tak po stopách Leoše Janáčka ve svém mobilním telefonu.

Všechna práva vyhrazena. Některé použité obrázky a notové zápisy spadají pod licenci Creative Commons 4.0 Creative Commons 4.0