Přeskočit na obsah

Brněnský památník Leoše Janáčka

„Nemohlo být v Brně lepšího bydlení, než jaké jsme teď měli my ‚v domečku‘.“

Janáčkova pracovna. Klavír, u kterého skládal. Rukopisy jeho oper.

V domku za varhanickou školou na vás dýchne Janáčkův tvůrčí duch. Navštivte místo, kde Janáček žil a tvořil.

Otevírací dobu a vstupné najdete na webu Moravského zemského muzea.

Přejít na stránku památníku

Historie památníku

Nahlédněte do Janáčkovy pracovny a vrátíte se v čase. Janáček se u klavíru sklání nad rozpracovanou skladbou, u nohou mu leží psík a z kuchyně voní nedělní oběd. Chystá ho paní Zdeňka s hospodyní Marií.

Janáčkovi tu bydlí od roku 1910. Sousední budovu získal Janáček pro varhanickou školu v roce 1908 a spolu s ní i v zahradě nevyužívané konírny. Navrhl, aby škola konírny přestavěla na byt, který by si on jako ředitel školy pronajímal. Škola tak z nájemného získala náklady zpět.

Domeček“ je nevelký; Janáčkovi se do něj totiž stěhují už bez dětí. Jejich milovaná dcera Olga zemřela v roce 1903 v pouhých 20 letech, syna Vladimíra pochovali v roce 1890 ještě jako batole.

pracovně má Janáček klid na práci, často tu ale přijímá návštěvy od svých žáků a známých. I proto se jeho žena v roce 1928 (po Janáčkově smrti) rozhodne věnovat vybavení pracovny Moravskému zemskému muzeu.

V roce 1956 se pracovna vrátí na své místo, aby si ji mohli prohlédnout všichni, koho okouzlila Janáčkova hudba.

Budete mezi nimi?

Navštívit památník

Všechna práva vyhrazena. Některé použité obrázky a notové zápisy spadají pod licenci Creative Commons 4.0 Creative Commons 4.0