Hukvaldy
S Hukvaldy se pojí Janáčkův život i jeho dílo. Tady sbíral inspiraci, zapisoval si písně a tance lidových muzikantů. Pravidelně se sem vracel a Hukvaldy jsou na svého rodáka náležitě pyšné: roku 1916 se stal jejich čestným občanem a o 10 let později přibyla na jeho rodném domě pamětní deska.
Navštivte Hukvaldský památník odkudkoli
Hukvaldy č. 40
V tomto domku se Janáček 3. července 1854 narodil. Také tu vychodil obecnou školu, ve které učil jeho otec.
V červenci 1926 byla na domě odhalena pamětní deska věnovaná Janáčkovi. Zazněly Janáčkovy skladby jako Ukvalská lidová poezie v písních, Zápisník zmizelého, Slezské písně nebo Po zarostlém chodníčku.
Hukvaldy č. 6
Od léta 1888 tu Janáček pravidelně trávil prázdniny. Hukvaldy si zamiloval on i jeho dcera Olga, která tu našla přátele.
Zřícenina hradu Hukvaldy
V roce 1895 tu Janáček uspořádal spolu s valašskými hudci, lašskými hudebníky, zpěváky a tanečníky veřejnou generálku před premiérou jejich programu na pražské Národopisné výstavě.
Hukvaldy č. 79
Dům koupil Janáček v roce 1916 od své ovdovělé švagrové. Pustil se do oprav a nadstavby domu, kvůli kterým přijížděl do Hukvald i čtyřikrát za rok. Dnes je v domě památník Leoše Janáčka.
Právě tady vznikla druhá věta symfonie Dunaj (1923), dechový sextet Mládí (1924), Concertino pro klavír, revize druhého jednání opery Věc Makropulos (1925) a další skladby.
V letech 1924 a 1925 Janáček přikoupil pozemky s lesem.
V létě 1928 tu pobýval s Kamilou Stösslovou a jejím synem Ottou. Onemocněl a byl z Hukvald převezen do Ostravy, kde zemřel.
Máte ještě chvíli? Stáhněte si aplikaci Po stopách Leoše Janáčka
Klikněte ve svém chytrém telefonu na jeden z odkazů níže a stáhněte si naši aplikaci. Vydáte se tak po stopách Leoše Janáčka ve svém mobilním telefonu.

